Informacje dla lekarzy
logo

Nowotwór prostaty – przyczyny, objawy, leczenie

Rak prostaty – o chorobie

Nowotwór prostaty jest najczęściej wykrywanym nowotworem wśród mężczyzn. W przypadku diagnostyki nowotworu prostaty we wczesnym stadium rozwoju, szanse na wyleczenia są wysokie. Obecnie na całym świecie przykłada się ogromną wagę do badań profilaktycznych, pozwalających wykryć istnienie raka prostaty, oraz do prawidłowego postępowania w trakcie diagnostyki.

Rak gruczołu krokowego występuje najczęściej w Europie i Ameryce Północnej.

Co roku wykrywanych jest wiele nowych przypadków, według badań ogólnoświatowych najwięcej przypadków wykrywa się w Szwecji (ok. 160 na 100 tyś populacji). W innych krajach: Niemcy (ok. 110 na 100 tyś populacji), Czechy (ok. 100 na 100 tyś populacji), Hiszpania (86 na 100 tyś populacji) Polska (ok. 45 na 100k)!!!!

Wiele danych wskazuje na fakt, że nowotwór prostaty nie jest wyłącznie schorzeniem mężczyzn w podeszłym wieku. Większość pacjentów cierpiących na nowotwór prostaty jest w wieku pomiędzy 55 a 65 rokiem życia. Najmłodszy pacjent leczony w Klinice w Gronau ma 37 lat.

czytaj więcej

Przyczyny nowotworu prostaty

Najważniejsze czynniki ryzyka występowania nowotworu prostaty:

  • Obciążenie genetyczne – jeżeli ktoś z bliskiej rodziny cierpiał na raka prostaty, należy rozważyć częste badania profilaktyczne przed 45. rokiem życia
  • Żywienie – przyczyną raka prostaty może być źle zbilansowana dieta, bogata w tłuszcz i dużą ilość czerwonego mięsa, o niskiej zawartości błonnika
  • Niedobór Witaminy D
  • Kadm metaliczny – szczególnie narażeni na wystąpienie objawów raka gruczołu krokowego są rolnicy i osoby mające kontakt z kadmem metalicznym (zastosowanie kadmu: zabezpieczanie przed korozją, akumulatory, elektrotechnika, pestycydy, tworzywa sztuczne i barwniki)
czytaj więcej

Diagnostyka nowotworów

„Im szybciej, tym lepiej” - nowotwory prostaty nie dają żadnych objawów we wczesnej fazie rozwoju, dlatego tak ważne są profilaktyczne badania okresowe.

Pierwszą medyczną wskazówką występowania raka prostaty może być podwyższenie oznaczanego we krwi poziomu PSA (PSA to enzym wytwarzany w prostacie) powyżej 4 ng/ml lub szybkie narastanie poziomu PSA w kolejnych badaniach na przestrzeni czasu.

Wzrost PSA może wskazywać na proces zapalny gruczołu krokowego, jak również na istnienie procesu nowotworowego. Nie wolno lekceważyć powyższych wskazań i ograniczać się do biernej obserwacji. W sytuacji, gdy pomimo wdrożonego leczenia, poziom PSA nie spadnie do oczekiwanej normy (poniżej 4 ng/ml), należy niezwłocznie wdrożyć diagnostykę w kierunku wykluczenia procesu nowotworowego. Diagnostyka nowotworów obejmuje w tym wypadku przeprowadzenie szeregu specjalistycznych badań: per-rectum, MRI, TRUS a w przypadku znalezienia niepokojących zmian – biopsji.

Biopsja jest jedynym badaniem diagnostycznym istnienia ewentualnego procesu nowotworowego. W przypadku biopsji z wynikiem pozytywnym oznaczany jest poziom i zaawansowanie zmian nowotworowych wg tzw. skali Gleason.

czytaj więcej

Biopsja fuzyjna w PZNW w Gronau

Na podstawie badań porównawczych stwierdzono, że klasyczna biopsja jest metodą diagnostyki nowotworów o niezbyt wysokim poziomie wykrywalności – sprawdza się jedynie w 24 – 41 % przypadków*.

W PZNW w Gronau istnieje możliwość przeprowadzenia tzw. „Fusion Biopsy” – najnowszej metody diagnostycznej prowadzącej do podniesienia skuteczności wykonywanego zabiegu. Biopsja fuzyjna jest podzielona na dwa etapy:

  1. Wykonanie MRT, analiza organu prostaty w 4 sekwencjach, identyfikacja zmienionych obszarów prostaty.
  2. Nałożenie zapisanego obrazu MRT na obraz uzyskany z badania „na żywo” TRUS i wykonanie biopsji celowanej w zidentyfikowane, zmienione części organu. Dodatkowo wykonywane są biopsje innych „losowo wybranych” części organu. Zabieg przebiega w znieczulenia ogólnym i trwa ok. 30 minut. Zastosowanie Fusion Biopsy pozwala na znaczne podwyższenie skuteczności wykrywania nowotworów do ponad 70% przypadków.

*-Hodge KK, McNeal JE, and Stamey TA: Ultrasound guided transrectal core biopsies of the palpably abnormal prostate. J Urol 1989 142: 66–70; Beurton D, Barthelemy Y, Fontaine E. Twelve systematic prostate biopsies are superior to sextant biopsies for diagnosing carcinoma: A prospective randomized study. Br J Urol 1997, 80:239–42; Borboroglu PG, Comer SW, Riffenburgh RH, Amling CL. Extensive repeat transrectal ultrasound guided prostate biopsy in patients with previous benign sextant biopsies. J Urol 2000;163:158–62.

czytaj więcej

Leczenie raka prostaty

W zależności od stopnia rozwoju procesu nowotworowego i ogólnego stanu zdrowia pacjenta wyróżnić można kilka metod leczenia:

  1. Aktywny nadzór
  2. Brachyterapia
  3. EBRT – radioterapia/naświetlanie z pól zewnętrznych
  4. Radykalna prostatektomia (usunięcie całej prostaty)
    • a. Metoda otwarta – klasyczna operacja
    • b. Metody minimalnie inwazyjne
      • i. Metoda laparoskopwa
      • ii. Metoda z wykorzystaniem robotyki da Vinci
  5. Metody eksperymentalne
    • a. HIFU - wysoko intensywne skupione ultradźwięki
    • b. Krioablacja
  6. Farmakologia – hormonoterapia (metoda ta nie jest leczeniem w rozumieniu likwidacji komórek nowotworowych, ogranicza jedynie ich wzrost).
  7. Robotyka da Vinici – nowa metoda leczenia raka prostaty, stosowana m.in. w klinice Gronau, w której pobyt proponujemy naszym pacjentom.

Każda z metod leczenia nowotworu prostaty powinna być wdrażana z uwzględnieniem stopnia jego rozwoju, stanu zdrowa pacjenta oraz uzyskania największej szansy dla pacjenta do powrotu do zdrowia.

czytaj więcej
Dowiedz się więcej

Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

+48 607 062 500

biuro@newcare.eu przejdź do kontaktu
informacje dla lekarzy